Klimatické zmeny a ako na to s deťmi?

Klimatické zmeny sa dejú a ovplyvňujú nás všetkých. Avšak jej následky sa nedotknú len nás ale aj sveta našich detí. Tie budú neoddeliteľnou súčasťou ich života.

Práve preto sme v Betty’s Academy vymysleli Level 4 Earth’s Protectors, kde sa deti nielen učia angličtinu zábavnou formou, ale aj sa veľa naučia o dopadoch zmeny klímy.

Dopady zmeny klímy na našu planétu

Niektoré klimatické zmeny ako napríklad extrémne suchá, požiare sa dejú oveľa rýchlejšie ako ich predpovedali vedci.  Podľa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) moderní ľudia nikdy predtým nevideli pozorované zmeny v našej globálnej klíme, tak ako ich my vidíme teraz. Nesmieme tiež zabúdať na to, že niektoré z týchto zmien sú nezvratné. Vedci sú pevne presvedčení, že globálne teploty budú naďalej rásť, a to najmä v dôsledku skleníkových plynov, ktoré sú produkované ľudskou činnosťou. Avšak tieto účinky vieme znížiť, ba dokonca sa vieme vyhnúť aj tým najhorším. Všetko to závisí od našich budúcich aktivít. Nemôžeme zabúdať ani na to, že viac emisií skleníkových plynov vedie k väčším prírodným extrémom.

Aké dopady zmeny klímy nás môžu postihnúť?

Podľa tretej a štvrtej správy o hodnotení klímy môžeme očakávať tieto následky:

  • hladina mora do roku 2100 stúpne o 0,3 metra,
  • hurikány budú silnejšie a viac intenzívnejšie,
  • extrémne horúčavy sa budú vyskytovať oveľa častejšie,
  • teplejšie ročné obdobia,
  • dlhšie lesné požiare,
  • klíma bude mať vplyv na nerovnomerné zrážky,
  • predĺženie obdobia bez mrazu,
  • globálne teploty sa budú naďalej zvyšovať,
  • očakáva sa, že Severný ľadový oceán bude prakticky bez ľadu,
  • mnohé živočíšne a rastlinné druhy vyhynú.

Ako sa rozprávať s deťmi o klimatických zmenách?

Rozprávať sa s deťmi o klimatických zmenách môže byť pre niektorých rodičov náročná úloha. Je prirodzené, že svoje deti chceme chrániť pred starosťami. Ale aj tak je pravdepodobné, že vaše dieťa už počulo o zmene klímy. Nie je prekvapením, že deti ohľadom toho môžu pociťovať veľa emócii, ako napríklad úzkosť, strach, hnev, ba aj smútok. Tieto reakcie sú prirodzené. Najdôležitejšie je viesť úprimný a nádejný rozhovor o zmene klímy bez toho, aby ste ignorovali rozsah problému.

Tu je pár tipov, ako na to:

Počúvajte ho

Najlepšie je na začiatku rozhovoru zistiť, čo dieťa už o danej problematike vie a aký má k tomu prístup. Môže vás prekvapiť, koľko toho už vie. Venujte im vašu plnú pozornosť a dajte im vedieť, že sa s vami môžu porozprávať o čomkoľvek.

Zamerajte sa na riešenie problému

Snažte sa poukázať na riešenia problému. Preskúmajte s ním, aké kroky ako rodina môžete podniknúť v znižovaní odpadu vo vašej domácnosti alebo znižovaniu vašej uhlíkovej stopy. Existuje veľa vecí, ktoré môžete robiť s deťmi, tak aby ste žili ekologickejšie.  Diskutujte s ním o pozitívnych a inšpiratívnych príbehoch, ktoré vás zaujali a chceli by ste mu ich priblížiť. Toto všetko mu pomáha vidieť, že s touto situáciou sa niečo robí, a že aj vy môžete pomôcť našej planéte.

Nevyvíjajte na ne nátlak

Najdôležitejšie je, aby ste svojmu dieťaťu nedali pocítiť, že mu túto cestu vnucujete. To môže spôsobiť neželané pocity úzkosti a ťažoby zodpovednosti. Nechajte ich, aby prišli za vami a ak chcú, tak ich nechajte sa zapojiť. Zdôraznite im, že je dôležité, aby tento boj bol globálnou zodpovednosťou, ktorá sa začína miestnymi opatreniami.

Nezabúdajte, že prvé rozhovory síce môžu byť náročnejšie, no je dôležité, aby ste v nich pokračovali.

Aj u nás v Betty’s Academy sa venujeme klimatickým zmenám. Level 4, pre deti od 9 do 10 rokov, je celý venovaný záchrane našej planéty. Z detí sa stanú vedci, ktorí sa snažia zachrániť svet pred globálnymi zmenami. Vydajú sa na dobrodružnú cestu plnú poznávania. Dozvedia sa, prečo sa topia ľadovce, prečo je na svete také sucho a hladomor. Taktiež zistia aj príčinu znečisťovania ovzdušia a aký to má vplyv na životné prostredie. Navyše si prehĺbia komunikačné schopnosti v cudzom jazyku, postupne si upevnia základy angličtiny a po každej expedícii podnikneme konkrétne kroky a výzvy, ktoré môžu byť inšpiráciou pre druhých.

V Bettys Academy deti učíme hravou formou, vďaka čomu sa naučia oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Učenie angličtiny berieme ako prostriedok, ako ich môžeme naučiť niečo zaujímavé a popritom aj samotný cudzí jazyk.

Naše lekcie sú sprostredkované pomocou pútavých príbehov, takže sa nemôže stať, že by sa vaše dieťa na lekcii nudilo.

A čo na to hovorí Nataškina mama?

„Pri výbere kurzu sme nemali vysoké očakávania, nakoľko sme ja alebo syn absolvovali niekoľko online kurzov v iných školách a viac v nich prevládala slovenská konverzácia ako anglická. Avšak naša dcéra je večer veľa na počítači 🙁 S manželom sme si povedali, že ju skúsime prihlásiť na online kurz AJ, aby čas na PC trávila zmysluplnejšie a dúfali sme, že sa na ňu niečo “nalepí”. Dcéra bola veľmi nahnevaná, že sme ju prihlásili na online kurz. Hneď po prvej hodine sa nám ospravedlnila 🙂 To sa nám stalo prvýkrát. Boli sme veľmi radi, pretože chceme, aby naše deti trávili voľný čas síce zmysluplne, ale zároveň, aby mali z toho radosť- tešili sa. Lektorka rozpráva 99% v anglickom jazyku – na žiadnom inom kurze to tak nebolo. Navyše je veľmi milá, dcéra sa vyslovene na hodiny teší a to rozhodne nie je študijný typ 🙂 Lektorka vie zaujať, rozpráva v anglickom jazyku v podstate stále – slovíčka opakuje. Páči sa nám malý počet detí na hodine. Dcéru veľmi potešil aj kufrík, ktorý deti dostanú pred kurzom. Postupne rozbaľujú obálky s prekvapením. Je to veľmi motivujúce. Bettys Academy je najlepšia zo 4 jazykových škôl, s ktorými máme osobnú skúsenosť. Sme tak spokojní, že ďalšiu skúšať ani nebudeme – neviem si prestaviť, čo by mohlo byť lepšie. Dieťa komunikuje celý čas v anglickom jazyku, na hodiny sa vyslovene teší, na hodine je malý počet detí, časovo sa škola prispôsobila nášmu rozvrhu.“

Nina Gubišová, Nataškina mama, 10 rokov

Zdroje:

  • unicef.org
  • climate.nasa.gov